Zajęcia z „Podstaw agrobiznesu” na pierwszym roku kierunku: Ekonomia budzić może zdziwienie i uśmiech bo tylko część rozumie o co chodzi we współczesnym rolnictwie.
Przekonali się o tym na pewno studenci dzienni pierwszego roku, odbywając wspólnie z prowadzącą przedmiot (Dr hab. Martą Domagalską-Grędys), wizytę w Centrum Produktu Lokalnego (CPL) w Rzuchowej. Pojechali zobaczyć jak osiąga się sukces łącząc rolników i potrzeby konsumentów.
Stowarzyszenie CPL prowadzi mgr inż. Paweł Czaja z grupą ponad 20 osób (w tym z 20 producentami owoców i warzyw z województw małopolskiego i świętokrzyskiego). CPL od zimy 2014 roku zajmuje się promocją produktów lokalnych, realizując zaskakująco szeroki wachlarz działań w oparciu o m.in. Lokalną Grupę Działania Dunajec-Biała, czy w projekcie „OdRolnika.pl wiem co jem”. Misją CPL jest tworzenie i wspieranie inicjatyw sprzyjających utrzymaniu małych tradycyjnych gospodarstw rolnych, starych gatunków zwierząt i starych odmian roślin, a także rozwijanie rynku sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych z małych gospodarstw. W działaniach CPL występuje m.in: sklep od rolnika; oferta zajęć dla dzieci i młodzieży; warsztaty z gotowania, pieczenia, wikliniarstwa; pikniki tematyczne; imprezy komercyjne; zagroda edukacyjna oraz kontraktacja żywności.
W trakcie spotkania studenci mieli okazję poznać system budowania współpracy we współczesnym agrobiznesie opartym na współpracy, prelegenci dzielili się swoimi doświadczeniami z w zakresie rozwoju produktu lokalnego (ekologicznego, kulturowego) i sprzedaży bezpośredniej, realizowanej przez stronę internetową (Paczka od rolnika). Spotkanie zaowocowało dyskusją, studenci uzyskali szereg interesujących odpowiedzi, wskazujących na efektywność marketingu sieciowego dla drobnych gospodarstw, a także ofertę współpracy (wolontariat).
Łącząc wyrazy podziękowania wierzymy, że zainicjowany szlak rolniczy dla rozwoju studentów PWSZ w Tarnowie będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Opracowała notkę 14 grudnia 2018 r.:
Marta Domagalska-Grędys