Trwa XVII Polsko-Niemieckie Seminarium Prawa Podatkowego. Seminarium to organizowane jest od 2003 roku w ramach współpracy Akademii Tarnowskiej z Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg (k. Berlina). Skierowane jest do pracowników oraz studentów AT oraz Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg. Seminarium odbywa się w języku niemieckim i angielskim.

W październiku, w ramach pięciodniowej polskiej części Seminarium, mieliśmy przyjemność gościć sześcioosobową delegację niemieckiej uczelni, którą reprezentowało dwoje wykładowców: Stefan Schnärz i Anna Haberland oraz studentki i studenci. Ze strony AT w polskiej części Seminarium uczestniczył dr Tomasz Jezierski (odpowiedzialny za współpracę z Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg oraz kwestie merytoryczne) oraz dr Dariusz Dudzik (współodpowiedzialny za kwestie organizacyjne Seminarium). W Seminarium uczestniczyło także pięć studentek naszej Akademii.

Ponadto w spotkaniach brali udział także dr hab. Andrzej Światłowski, prof. UJ, dr Sonia Głogowska oraz dr Paweł Czarnecki – wszyscy reprezentujący Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Przedmiotem tegorocznego Seminarium są konstytucyjne podstawy opodatkowania w Polsce i w Niemczech. W drodze odstępstwa od praktyki ugruntowanej w poprzednich latach, kiedy w ramach danej części seminarium omawiano te same kwestie z punktu widzenia prawa polskiego i niemieckiego, w tym roku akademickim zdecydowano, że Polsce będą omawiane dane zagadnienia z punktu widzenia polskiego prawa, a następnie w Niemczech – z punktu widzenia prawa niemieckiego.

W ramach części merytorycznej wykład inauguracyjny wygłosił w języku niemieckim dr Tomasz Jezierski (Konstytucyjne aspekty opodatkowania w Polsce). Następnie dr hab. Andrzej Światłowski, prof. UJ, omówił w języku angielskim kwestie związane z wyrokowaniem w sprawach karnych skarbowych, a dr Sonia Głogowska przedstawiła w języku angielskim zagadnienia związanie z funkcjonowaniem Kodeksu karnego skarbowego.

Pozostałe zagadnienia będące przedmiotem analizy to: źródła prawa w prawie podatkowym, konstytucyjny status jednostki – prawa i wolności obywatelskie, konstytucyjne obowiązki jednostki (w tym obowiązek ponoszenia ciężarów podatkowych), zasada władztwa daninowego oraz zasada ustawowego nakładania podatków, zasada demokratycznego państwa prawnego w prawie podatkowym, jak także zasada sprawiedliwości podatkowej oraz zasada zdolności do świadczenia podatkowego.

W ramach seminarium uczestnicy mieli możliwość podziwiania uroków Tarnowa oraz Krakowa, zwiedzali także Kopalnię Soli w Bochni. Polska część seminarium zakończyła się uroczystą kolacją.

W maju 2025 roku, już w Niemczech, odbędzie się druga część Seminarium, w której będą brać udział wszyscy uczestnicy polskiej części.

Wróć do góry