Rozwijając umiejętności artystyczne, otwierasz drzwi do eksplorowania świata! – 18. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców wspiera obie te wartości, dlatego już dziś rusza rokroczny konkurs plastyczny zapowiadający wrześniowe przedsięwzięcie.  W tym roku  pod hasłem: „Naukowiec bohaterem każdego pokolenia”, a zwycięzców poznamy na inauguracji wydarzenia, już 27 września.

Konkurs skierowany jest do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Małopolski. Oceniane będą prace prezentujące zaangażowanie naukowców w działania (np. badania naukowe) na rzecz zachowania środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie, przeciwdziałania zmianom klimatu, w tym np. ochrony oceanów, mórz, jezior i rzek, poprawy jakości powietrza, produkowania zdrowej żywności, czy budowy przyjaznych mieszkańcom i środowisku zielonych miast. Uczestnicy mogą odwołać się do faktu, iż naukowcy są bohaterami wielu różnych pokoleń, np. pokolenia rodziców, dziadków czy pradziadków.

Poprzez kreatywne działania uczymy się analizować, eksperymentować i myśleć abstrakcyjnie. Najważniejsza jest różnorodność, tak jak różnorodna jest Małopolska Noc Naukowców. Dlatego też uczestnicy konkursu mogą zaprezentować swoje pomysły w formie plakatu A2 lub A3 (I i II kategoria wiekowa) lub kreatywnego lapbooka (III i IV kategoria wiekowa). Prace mogą być wykonane dowolną techniką z wyjątkiem wykorzystania materiałów sypkich.

Szczegółowe informacje na temat specyfiki prac oraz załączników niezbędnych do złożenia wraz z pracą znajdują się w regulaminie konkursu.

W ramach konkursu wyodrębnione zostały cztery kategorie wiekowe uczestników. W każdej kategorii zostaną wręczone dwie nagrody: dla zwycięzcy i osoby wyróżnionej.

I kategoria: 5-7 lat

II kategoria: 8-10 lat

III kategoria: 11-15 lat

IV kategoria: 16-19 lat

Pracę oraz wypełnione i podpisane dokumenty należy dostarczyć osobiście na Dzienniki Podawcze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, które znajdują się w Krakowie przy ul. Racławickiej 56 i przy ul. Basztowej 22 oraz w jego Agendach Zamiejscowych zlokalizowanych w:

• Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 52;
  • Oświęcimiu przy ul. Górnickiego 1;
  • Tarnowie przy al. Solidarności 5-9;
  • Nowym Targu przy al. Tysiąclecia 44;
  • Miechowie przy ul. Sienkiewicza 27;
  • Zakopanem przy ul. ul. Kościeliskiej 7;
  • Suchej Beskidzkiej przy ul. ul. Józefa Piłsudskiego 23;

lub przesłać na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki

ul. Racławicka 56, 30 – 017 Kraków

Termin składania prac upływa 17 września 2024 r.

Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas Inauguracji Małopolskiej Nocy Naukowców 27 września 2024 r.