Zaledwie 22-letnia Aleksandra Kałucka zapisała się ponownie w historii światowego, polskiego, tarnowskiego i studenckiego sportu, tym razem zdobywając brązowy medal XXXIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas. 7 sierpnia podczas najważniejszej sportowej imprezy 2024 roku byliśmy dumni podwójnie, bo zarówno trzecie, jak i pierwsze miejsce zgarnęły Polki: złoto trafiło do Aleksandry Mirosław.

(Fot. Paweł Skraba/ azs.pl)

Kariera sportowa Oli

Aleksandra Kałucka pierwsze sportowe kroki stawiała w klubie MKS Tarnovia, a już w 2012 roku zajęła 2. miejsce w zawodach we wspinaczce podczas I edycji Pucharu Polski Młodzików i Dzieci. W 2016 roku stanęła na najwyższym stopniu podium w Pucharze Europy juniorów w Austrii. Od 2017 roku reprezentuje Klub Uczelniany AZS Akademii Tarnowskiej.

W 2017 roku w Innsbrucku Ola Kałucka zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata juniorów, a rok później reprezentowała Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. W 2019 po raz pierwszy wzięła udział w kwalifikacjach do IO, które odbyły się w Tokio. W 2020 wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Świata juniorów i pierwsze miejsce Mistrzostw Polski seniorów. 2022 rok przyniósł Kałuckiej zwycięstwo w Pucharze Świata, a także drugie miejsce w Mistrzostwach Europy. W barwach KU AZS Akademii Tarnowskiej wygrywała Akademickie Mistrzostwa Świata, Europejskie Igrzyska Akademickie i Akademickie Mistrzostwa Polski.

Siostrą bliźniaczką Oli jest Natalia Kałucka, Mistrzyni Świata z 2021 i złota medalistki Igrzysk Europejskich 2023, które w dyscyplinie wspinaczki sportowej odbyły się na kampusie Akademii Tarnowskiej.

Droga po brąz

Przepustkę do Paryża Aleksandra wywalczyła w czerwcu w Budapeszcie. Wcześniej – po zaliczeniu majowych zawodów w Szanghaju – była piąta, ale w stolicy Węgier wygrała kwalifikacje do finałowej rundy (6.60) i w serii pucharowej również była najlepsza. Ostatecznie awans do IO dało jej zwycięstwo z Chinką Yafei Zhou (6.50 do 6.52). Siostra bliźniaczka Natalia odpadła w 1/8 finału po przegranej z Francuzką Manon Lebon.

W Le Bourget nasze apetyty jeszcze bardziej rozbudziły poniedziałkowe kwalifikacje, podczas których obie Polki wywalczyły awans do ćwierćfinałów. Na tym etapie 7 sierpnia Aleksandra Kałucka (6.49) stanęła w szranki z Chinką Zhou Yafei (6.58). W półfinale Polki ścigały się ze sobą. Aleksandra Mirosław uzyskała wynik 6.19, a Ola Kałucka ustanowiła rekord życiowy – 6.34. O brązowy medal tarnowianka walczyła z Indonezyjką Rajiah Sallsabillah. Kałucka 15-metrową ścianę pokonała w czasie 6.53, a jej rywalka – 8.24.

Zdobycie brązu Igrzysk Olimpijskich wywołał szczególną radość w Akademii Tarnowskiej. Historia Sióstr Kałuckich pokazuje, jak ciężka praca i determinacja, pomimo trudności, pozwala łamać własne bariery fizyczne i sięgać po największe laury. Wychowanki Klubu Uczelnianego AZS Akademii Tarnowskiej, na co dzień trenujące na ścianie wspinaczkowej na kampusie Uczelni, co rusz dawały powody do dumy i napędzały niezapomniane sportowe emocje, a przed nimi, a tym samym przed nami, na pewno jeszcze wiele znakomitych chwil.