W czasie praktyk studenci mierzą się z realnymi wyzwaniami, jakich mogą spodziewać się w przyszłej pracy. Na własnej skórze przekonały się o tym Studentki praktykujące w Szpitalu Św. Łukasza. Dzięki ich szybkiej reakcji, dobremu przygotowaniu medycznemu i zachowaniu zimnej krwi udało się uratować życie dziecku.

Studentki I roku pielęgniarstwa Kinga Trytko, Gabriela Wojtyła i Justyna Zych błyskawicznie zagregowały na wołanie o pomoc matki, której półprzytomne dziecko siedziało w samochodzie na przyszpitalnym parkingu. Przeprowadziły wywiad z kobietą i po prawidłowym rozpoznaniu objawów nieprawidłowego działania układu nerwowego udzieliły pierwszej pomocy dziewczynce, po czym przeniosły pacjentkę do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Studentki przekazały dziewczynkę personelowi medycznemu oraz zdały relacje z przeprowadzonego wcześniej wywiadu, dzięki czemu ratownicy bez zbędnej zwłoki mogli zająć się pacjentką.

Dyrekcja Szpitala Św. Łukasza w pełnych uznania słowach odniosła się do przeprowadzonej przez Studentki akcji – Takie zachowanie powinno być inspiracją dla innych Studentów, aby w podobnej sytuacji wykazali gotowość do działania i niesienia pomocy. Reakcja Pań Studentek jest godna najwyższego uznania.  – napisała Naczelna Pielęgniarka Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie dr hab. Marta Walaszek, prof. AT w liście skierowanym do władz Uczelni.

Panie spotkały się 15 lipca z Rektor Akademii Tarnowskie dr hab. Małgorzatą Kopą, prof. AT oraz Kierownik Katedry Pielęgniarstwa dr Barbarą Kubik, prof. AT. Władze Uczelni podziękowały i pogratulowały studentkom wzorowej postawy, jaką wykazały się w czasie odbywania praktyk studenckich.

Niezmiernie cieszy fakt, że studentki wiele godzin spędzonych w salach wykładowych oraz na ćwiczeniach przekuły w bezbłędną akcję ratunkową. Pomimo tego, że dopiero co skończyły pierwszy rok studiów, zachowały zimną krew. Już teraz jestem przekonana, że w przyszłości doskonale odnajdą się w zawodzie pielęgniarki  – stwierdziła Rektor Małgorzata Kołpa.