Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej zaprasza na wernisaż 5. Międzynarodowych Konfrontacji Plakatu Studenckiego. Ogłoszenie wyników przeglądu nastąpi 14 czerwca o godz. 18.00 w Tarnowskim Centrum Kultury.

Przed wernisażem o godz. 15.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie odbędzie się spotkanie z Martyną Wędzicką-Obuchowicz, projektantką identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji Konfrontacji. Spotkanie poprowadzi dr Maja Starakiewicz.

Czym dzisiaj jest plakat? Jaką pełni rolę? Czy może być wypowiedzią na najaktualniejsze tematy? Co jest ważne dla najmłodszego pokolenia projektantów? Jak uczyć projektowania plakatu? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na najnowszej wystawie Konfrontacje Plakatu Studenckiego, na której zobaczymy blisko 300 plakatów wybranych z 852 zgłoszeń ze 122 pracowni projektowych z całego świata.

Konfrontacje Plakatu Studenckiego to cykliczna, organizowana od 2020 roku, międzynarodowa wystawa prezentująca najciekawsze realizacje plakatów studenckich z wyższych uczelni z Polski i ze świata. Wystawie towarzyszy konkurs na najlepszy plakat drukowany oraz najlepszy plakat animowany.

Wydarzenie ma charakter przeglądu najnowszych trendów projektowych, współczesnych kierunków projektowania plakatu, w zamierzeniu stanowi także rodzaj konfrontacji różnych modeli nauczania plakatu, stosowanych w wyższych uczelniach na całym świecie.

Wystawa prezentowana jest w zabytkowych salach budynku Tarnowskiego Centrum Kultury oraz na płycie Rynku w Tarnowie. Co roku, w ramach ekspozycji, oglądać można plakaty zróżnicowane tematycznie i formalnie: o tematyce społecznej, kulturalnej, politycznej, plakaty animowane, typograficzne, autorskie, reklamowe.

Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej we współpracy z Tarnowskim Centrum Kultury i objęte jest patronatem prezydenta Miasta Tarnowa.

Kuratorka: Joanna Tyborowska
Rada programowa: Bartłomiej Bałut, Michał Jandura, Wojciech Kołek, Ewa Łączyńska-Widz, Dariusz Vasina
Zespół: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Antonina Janus-Szybist, Grzegorz Kwiek, Kamil Kukla, Łukasz Podolak, Marek Zieliński, Maja Starakiewicz
Oprawa graficzna wydarzenia: Martyna Wędzicka-Obuchowicz

Organizator: Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej
Partnerzy: Tarnowskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Patronat Honorowy: Patronat Prezydenta Miasta Tarnowa
Patronat Medialny: Dydo Poster Gallery, STGU, Grafmag, FONT nie czcionka!