We wrześniu w miejscowości Rudna Mała koło Rzeszowa odbędzie się jubileuszowa konferencja Szukamy razem organizowana przez świętujące 20-lecie istnienia Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Wykład inauguracyjny podczas imprezy wygłosi dr Andrzej Nosiadek, który na co dzień pracuje w Wydziale Ochrony Zdrowia PWSZ w Tarnowie prowadząc zajęcia z biomechaniki, patobiomechaniki, kinezjologii oraz biofizyki, a od niemal dekady działa w Stowarzyszeniu pomagając służbom mundurowym w prowadzeniu poszukiwań zaginionych.

Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT istnieje od stycznia 2000 roku. Jego powstanie było efektem wieloletniej pracy ludzi zaangażowanych w szkolenie psów i  ratownictwo, chcących w pełniejszy sposób wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, stworzyć organizację dającą możliwość „normalnym” ludziom (tzn. cywilom) specjalistycznego szkolenia oraz wykorzystania swoich psów.

Celem Stowarzyszenia jest szkolenie zespołów ratowniczych (przewodnik z psem oraz nawigator), które współpracując z Policją włączałyby się do akcji poszukiwawczych zwiększając szanse odnalezienia zaginionych.

Psy po zaliczeniu testu są objęte programem szkolenia w zakresie posłuszeństwa, sprawności oraz określonych sprawności pracy węchowej. Po zaliczeniu egzaminów Psa Poszukiwawczego i wybranej drugiej specjalności (gruzowy, tropiący, lawinowy) oraz dodatkowym zaliczeniu co najmniej dwóch akcji pozorowanych uzyskują licencję Psa Ratowniczego STORAT.

Ze względu na konieczność utrzymywania dobrego poziomu wyszkolenia licencja wydawana jest tylko na jeden rok. Przewodnik wraz z psem muszą corocznie zaliczać wyżej wymienione elementy, by uzyskać licencję na rok następny.

Ciągłym szkoleniem objęci są nawigatorzy, a także sami przewodnicy psów, od których wymaga się oprócz pracy z psem: sprawności fizycznej, teoretycznych wiadomości z zakresu psychologii psa i teorii zapachów, praktycznego udzielania pierwszej pomocy (przedmedycznej oraz przed- weterynaryjnej), posługiwania się sprzętem (mapy, kompas, GPS, radiotelefon itp.) umiejętności włączenia się do akcji ratowniczej.

Dr Andrzej Nosiadek – ukończył krakowską AWF, studia doktoranckie i przez ponad 15 lat pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej oraz nauczyciel-instruktor pływania w Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym.

W 2009 roku zamieszkał w Bieszczadach, gdzie wspólnie z żoną, prowadzi gospodarstwo agroturystyczne oraz stadninę koni huculskich. Po opuszczeniu Krakowa rozpoczął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, gdzie wykłada na kierunku Wychowanie fizyczne (biomechanika, biomechanika i patobiomechanika) i fizjoterapii (biofizyka, biomechanika kliniczna, kinezjologia).

W grudniu 2011 roku rozpoczął przygodę ze Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT z Rzeszowa – pozorując osoby zaginione dla psów i uczestnicząc w treningach. Po blisko trzech latach ćwiczeń został nawigatorem i obecnie razem z żoną Katarzyną Nosiadek oraz psem Aire – berneńskim psem pasterskim (wyszkolonym w Storat do poszukiwań terenowych) – tworzą kompletny zespół poszukiwawczy. Na wezwanie policji biorą czynny udział w poszukiwaniach osób zaginionych z wykorzystaniem psa.

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

PROGRAM KONFERENCJI SZUKAMY RAZEM

Informacja na podstawie strony i materiałów Stowarzyszenia STORAT

 

 

 

Wróć do góry